NAFAKADA YENİ DÜZENLEME

Nafaka İnfaz ve  düzenlemelerini içeren İkinci Yargı Paketi'nin önümüzdeki aylarda Meclis'e sunulacak. Paketin yasalaşmasına müteakiben sorularınızı yanıtlayacağız. Bu hususta Whatsapp üzerinden sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. Nafaka ile ilgili düzenleme açısından her gün yeni bir değişilik yaşanmakta özellikle kadın hakları dernekleri tarafından düzenleme protesto edilmekte.

Özellikle nafaka ile ilgili olarak bir kaç düzenleme üzerinde çalışıldığı yapılacak olan düzenlemelerin kadınları da mağdur etmeyecek şekilde olmasına dikkat edilmeye çalışılmaktadır. Mevcut yasaya göre 1 gün dahi evli kalsanız ömür boyunca nafaka ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu durumda malesef ki boşanan eşler arasında sorunlar yaşatabildiği özellikle erkeklerin yeniden evlenmesi noktasında önlerine sorun olarak çıktığı ve hatta yeni evliliklerinde bu durumunun önemli bir sorun teşkil ettiği boşanmış erkekler tarafından beyan edilmekte.  Boşanmış erkekler tarafından ; 1 gün dahi evli kalınsa ömür boyunca nafaka ödenmek zorunda kalınmasının vicdani olmadığı yönünde görüş belirtilmekte. Nafaka hususunda maksimum evli kalınan süre kadar nafaka ödenmesi yönünde bir çalışma mevcut.Düzenlemenin ne şekilde yasalaşacağını hep birlikte göreceğiz.   

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Birinci Yargı Paketi Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı. Gözler şimdi de İkinci Yargı Paketi'nde 

Özellikle nafaka,İnfaz düzenlemeleri ve ceza indirimine ilişkin maddelerin yer aldığı paketin bu yıl sonuna kadar yasalaşması bekleniyor

2. yargı paketinde muhtemelen infaz yasası değişecek ve  ceza süreleri kısalacak.

Yürürükte olan Ceza İnfaz Yasasına göre  cezaların 2/3 ü cezaevinde geçerken toplam cezadan 1 yılda denetimli serbestlik uygulanıyor. Ancak değişmesi beklenilen Ceza İnfaz Yasasına göre toplam cezanın 1/2 si infaz edilecek ( cezaevinde geçirilecek ) ve denetimli serbestliğinde 1 yıldan 2 yıla çıkması bekleniyor. Ancak beklenilen bir diğer durumda 5 yıl ve altında ceza alanların  tahliyesi şeklinde bir düzenleme.(belirli cezalar dışında)   

Hali hazırda cezaevinde yatanlar da bu düzenlemeden faydalanabilecek. Yeni değişiklik sayesinde erken tahliyeler gündeme gelecek.

Afyonkarahisar da cezası infaz edilmekte olan birçok mahkumun da düzenlemeden yararlanabilecek olması 2. yargı paketinin önemini artırmış durumda. Afyonkarahisar daki mahkum yakınları da her gün af haberiyle yatıp af haberiyle kalkmaktadalar. Bu yönüyle Afyonkarahisar da mahkum yakınlarınca avukatlara sorulan tek soru af ne zaman çıkacak sorusu olmakta.

Ancak, terör suçları, kasten adam öldürme, cinsel saldırı, çocukk istismarı suçları ceza indirimi dışında kalacak. Uyuşturucu ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve Anayasal düzene karşı işlenen suçlar da infaz indirimi kapsamına girmeyecek

İkinci Yargı Paketi'nde 75 yaş ve üzerindeki mahkum ve  kadınların aldıkları hapis cezasına göre evde infaz verilmesi düşünülüyor. Ayrıca hamile kadınlar için de suçun bir yıl ertelenmesi öngörülüyor.